پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجراي 170 پروژه آبخيزداري در دره ارغوان/توليد 6 ميليون اصله نهال در سال 97
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 83317
بازدید کل : 371758
آخرین بروزرسانی:
29 تير 1398 ساعت 12:50
بازدید : 45 12 تير 1398 ساعت 13:27 شماره :61521

اجراي 170 پروژه آبخيزداري در دره ارغوان/توليد 6 ميليون اصله نهال در سال 97
 

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان ايلام، گفت: در سال 97 بيش از 6 ميليون اصله نهال و از ابتداي سال 98 تا کنون نيز بيش از 2 ميليون اصله نهال در نهالستان‌هاي استان توليد شده است.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام و به نقل از خبرنگار خبرگزاری آریا دکتر احمدي در همايش اقدام مشترک توسعه منابع طبيعي و آبخيزداري در منطقه زاگرس به ميزباني اين استان، اظهار کرد: استان ايلام در واقع يک استان منابع طبيعي است، بيش از 88 درصد سطح اين استان از جنگل‌ها و مراتع تشکيل‌شده است.

وي، با بيان اينکه 6.4 دهم درصد از جنگل‌ها و مراتع کشور و 3.1 درصد مراتع کشور در استان ايلام واقع ‌شده است، ابراز کرد: همچنين 10 درصد از جنگل‌هاي حوزه زاگرس در استان ايلام قرار دارد و از اين بابت، استان ايلام داراي ظرفيت‌ ها و پتانسيل ‌هاي بسيار خوبي در حوزه منابع طبيعي است.

ایشان گفت: در حاشيه‌هايي که ايلام با استان خوزستان و کشور عراق دارد، بيابان‌هايي در شهرستان دهلران، بخش‌هايي از شهرستان آبدانان و مهران و شهرستان ايلام وجود دارد که 424 هزار هکتار را تشکيل مي‌دهد، 21 درصد سطح استان عليرغم زيبايي‌ها و بارش‌هاي خوب و خاک مناسب را بيابان گرفته است.

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان ايلام، افزود: يک تيم کاري بسيار عالي در استان متشکل از 70 کارشناسي ارشد و 20 دانشجوي دکترا در موضوع منابع طبيعي استان، برنامه‌ريزي کارکردهاي منابع طبيعي را بر عهده‌دارند و مردم نيز تعامل بسيار ارزشمندي در راستاي صيانت از منابع طبيعي با مسئولان دارند.

وي، بابيان اينکه توسعه منابع طبيعي و جنگل‌کاري در استان ايلام نسبت به ساير استان‌ها بيشتر است، ابراز کرد: شيوه‌هاي نوين جنگل‌کاري در استان ايلام اجرايي شده و اين زمينه فراهم‌شده که توسعه جنگل‌ها در سطح وسيعي از استان ايلام را داشته باشيم که در سال 98 بيش از 4 هزار هکتار جنگل‌کاري در سطح استان ايلام انجام‌شده است.

ایشان بابيان اينکه احداث باغات در اراضي شيب‌دار در استان ايلام پيگيري مي‌شود، افزود: شيوه‌هاي آبخيزداري در مناطق جنگلي و مراتع براي جنگل‌کاري اقتصادي با شيوه‌هاي ديم، در مناطق مختلف استان دنبال مي‌شود، بيش از 170 پروژه آبخيزداري در دره ارغوان در سطح حدود 8 کيلومتر آبراه اجراشده است که با قاطعيت مي‌توان گفت که در صورت بارش 300 ميلي‌متري در طول شبانه‌روز، سيلاب شهر ايلام را تهديد نخواهد کرد.

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان ايلام، بابيان اينکه پروژه توليد نهال به‌عنوان يکي از پروژه‌هاي مهم در کشور است، گفت: در حال حاضر گونه‌هاي بومي زاگرس ازجمله 65 نمونه گياهي زاگرس در نهالستان‌هاي ايلام توليد مي‌شود و در اين راستا در سال 97 بيش از 6 ميليون اصله نهال و از ابتداي سال 98 تاکنون نيز بيش از 2 ميليون اصله نهال در نهالستان‌هاي استان توليدشده است.

وي، با اشاره به جنگل‌کاري در مناطق خشک و فرا خشک استان ايلام، اظهار کرد: در شهرستان مهران 25 هزار هکتار جنگل‌کاري در قالب پروژه عظيم جنگل‌کاري جام و 15 هزار هکتار جنگل‌کاري در شهرستان دهلران انجام‌شده است که نقش مهمي در راستاي بيابان‌زايي و حفاظت از منابع طبيعي در استان داشته است.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها