پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سازه های آبخیزداری دره ارغوان راه سیلاب را بند آورده اند
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 82853
بازدید کل : 371743
آخرین بروزرسانی:
29 تير 1398 ساعت 12:50
بازدید : 44 12 تير 1398 ساعت 13:28 شماره :61520

سازه های آبخیزداری دره ارغوان راه سیلاب را بند آورده اند

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام و به نقل از خبرنگار خبرگزاری ایرنا معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام اظهار داشت: سازه های آبخیزداری دره ارغوان راه سیلاب را بسوی شهر ایلام بند آورده اند.

عبدالسلام پیری روز دوشنبه در گفت وگویی خبری افزود: شهرستان ایلام با توجه به شرایط ژئومورفولوژیکی و توپوگرافی و همچنین وجود بارش‌های ناگهانی جزو شهرستان های سیل خیز به شمار می‌آید که اجرای طرح های متنوع ابخیزداری به خصوص در تنگ ارغوان توانسته موجب تعدیل سیلاب و خسارات ناشی از آن شود.

وی اظهار داشت: ۱۸۰ سازه آبخیزداری با حجم بیش از ۳۰ هزار متر مکعب در آبراهه هشت کیلومتری تنگ ارغوان در حومه شهر ایلام انجام گرفته است.

وی افزود: پنج هزار مترمکعب عملیات مکانیکی آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی امسال در دره ارغوان مصوب شده و هم اکنون در حال اجرا است.

پیری ادامه داد: ۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعب از مجموع عملیات مکانیکی آبخیزداری مصوب امسال تاکنون به بهره برداری رسیده و باقی پروژه‌ها با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد در حال انجام است.

دره ارغوان در سه کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام در ابتدای تنگه قوچعلی شروع و تا حدود ارتفاعات قلارنگ و گوز امتداد یافته و یکی از زیبایی های منحصر بفرد زاگرس را شکل داده است.

دره و ابراه ارغوان که به واسطه زیبایی، تراکم پوشش جنگلی و زیبایی متنو ع بصری از دیرباز تاکنون یکی از تفرجگاه‌های اصلی ساکنان شهر ایلام بوده رویشگاه گونه‌های متنوع گیاه کیکم و زالزالک با پوشش مسلط بلوط است.

این دره همچنین به عنوان رویشگاه اصلی درختچه ارغوان نام خود را از زیبایی این گونه در حال انقراض گرفته است.

auto;text-align:justify;line-height:normal;direction:rtl;unicode-bidi:embed'> 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها