پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بارش های سیلابی زمین را سیراب و خاک را تثبیت کرد
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 23765
بازدید کل : 384369
آخرین بروزرسانی:
16 امرداد 1398 ساعت 10:33
بازدید : 169 31 فروردين 1398 ساعت 12:18 شماره :59174

بارش های سیلابی زمین را سیراب و خاک را تثبیت کرد
 

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: بارش های سال زراعی جاری به ویژه بارندگی های بهاره باعث شد که خاک در کانون های تولید گرد و غبار در کشور عراق، استان خوزستان و ایلام سیراب و تثبیت شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام حجت الله فتحی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری ایرنا اظهار داشت: بارش های سیلابی و پرآب هفته های اخیر در کاهش بروز پدیده گرد و غبار در فصل خشک سال تأثیر گذار است.

وی افزود: هم اکنون آب در تالاب بزرگ هورالعظیم که نقشی اساسی در تولید گرد و غبار داشت به خاطر ریزش های مناسب جوی جریان پیدا کرده و اراضی این تالاب خشک از آب باران سیراب و سرشار شده است.

ایشان یادآور شد: بیابان های کشور عراق هم متأثر از بارش متعدد باران در حال حاضر وضعیت مطلوبی از لحاظ دریافت ریزش های جوی دارند و نزولات جوی باعث مرطوب شدن این اراضی غبارخیز شده است.

وی گفت: بارش ها به علت اینکه موجب نمناک شدن زمین های بیابانی و تبدیل این اراضی خشک به تلاب های پر آب شده است در سال جاری برخلاف سال های گذشته میزان گرد وغبار تولید شده از ناحیه بیابان های داخلی و کشور عراق کمتر است.

وی توضیح داد: بارش های متناوب و جاری شدن آب در کانون های بیابانی و تبدیل این اراضی به تلاب پر آب باعث تثبیت و مرطوب شدن خاک شده است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در مورد تأثیر بارش ها بر درختان بلوط نیز گفت: جنگل های بلوط استان ایلام سال ها به علت خشکسالی های پی درپی و متعدد دچار تنش رطوبتی بود و این خشکسالی های مداوم موجب بروز بیماری، آفت و خشکیدگی درختان بلوط زاگرس شد و ریزگردها نیز این عوامل را تشدید می کرد.

وی افزود: اما بارش های امسال و سال گذشته در بازگشت سلامت به درختان بلوط استان ایلام نقشی مؤثر داشت و حتی بارش های مداوم و شدید باعث شد تا حشراتی که در درون بدنه و تنه درختان به عنوان آفت زندگی می کردند و باعث بیماری و نابودی تدریجی درختان می شدند به علت رطوبت بالای هوا از بین بروند.

ایشان تأکید کرد: با توجه به بررسی های میدانی از درختان جنگلی استان ایلام میزان خشکیدگی درختان بلوط به کمترین مقدار رسیده و نیز بارش به موقع و مؤثر باران موجب شادابی و سرزندگی این درختان بعد از سال های متمادی شد.

به گفته معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همچین بارش باران باعث شد تا گیاهان علفی و مرتعی از رشد مطلوبی برخودار شوند و حتی در اراضی لخت نیز گیاهان رشد و نمو داشتند و این مسأله موجب تثبیت و جلوگیری از فرسایش خاک و افزایش سطح نفوذ پذیری آب به دل زمین می شود.

سال گذشته استان ایلام ۱۱۸ روز گرد و غبار با پایداری ۲۴ ساعته را ثبت کرد و استان ایلام امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰۰ درصد کاهش گرد وغبار داشت.

عمده ریزگردهای استان ایلام از طرف بیابان های عراق، سوریه، اردن و عربستان و نیز استان خوزستان است.
سه استان واسط، دیاله و میسان در کشور عراق که هم مرز با استان ایلام هستند دارای بیش از ۲ میلیون هکتار اراضی بیابانی هستند که به عنوان کانون های اصلی گرد و غبار نیز شناخته می شوند.

یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار از گستره ۲ میلیون هکتاری استان ایلام را جنگل، مرتع و بیابان در برگرفته که شامل ۶۴۲ هزار هکتار جنگل درختان بلوط و ۷۹۰ هزار هکتار مرتع است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها