پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مدیرکل منابع طبیعی استان: استان ایلام 47 درصد نهالکاری های کشور را به خود اختصاص داده است.
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 15280
بازدید کل : 357472
آخرین بروزرسانی:
2 تير 1398 ساعت 8:39
بازدید : 236 11 دی 1397 ساعت 9:50 شماره :55494

مدیرکل منابع طبیعی استان: استان ایلام 47 درصد نهالکاری های کشور را به خود اختصاص داده است.

 استان ایلام با دارا بودن حدود 430 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و به خاطر بروز مسئله گرد و غبار و هجوم ریزگردها و هوای گرم عراق و عربستان از این جبهه به عنوان یک تهدید محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام دکتر احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در گفت و گو با خبرنگار واحد خبر شبکه استانی ایلام گفت: استان ایلام با دارا بودن حدود 430 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و به خاطر بروز مسئله گرد و غبار و هجوم ریزگردها و هوای گرم عراق و عربستان از این جبهه به عنوان یک تهدید محسوب می شود برای جبران این مشکل تا کنون 60 هزار هکتار از نوار مرزی را جنگل کاری نموده و برای 360 هزار هکتار آن برنامه ریزی داریم که یک کمربند سبز ایمن برای جنگل های کل کشور به خصوص جنگل های زاگرس ایجاد نماییم.

ایشان در ادامه افزود: یکی از محدودیت هایی که در استان و در مناطق خشک و نیمه خشک  وجود دارد مشکل آب و منابع آبی است که برای جبران این معضل از تلفیق پروژه های آبخیزداری و جنگل کاری کمک گرفته شد و در طرح های آبخیزداری و آبخوان داری که در سطح وسیعی کار شده است، بیش از 18 میلیارد تومان اعتبار در 14 حوزه آبخیز استان با بیش از 44 پروژه اجرا شده است زمینه ای را فراهم نموده ایم که هم باعث تقویت سفره های آب زیرزمینی شده و هم بتوان به توسعه جنگل کمک نمود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در ادامه گفت: در هر هکتار 100 چاله با ابعاد 3 در 1.5 و با عمق 80 سانتی متر حفر شده که هرچاله 4500 لیتر در هر بارش آب در خود ذخیره می کند که هم رطوبت سطحی خاک را افزایش داده و هم باعث سرسبزی و طراوت در منطقه می شود.

دکتر احمدی همچنین افزود: در بحث جنگل کاری و توسعه جنگل خوشبختانه هم یک تیم قوی در استان داریم و هم نهالستان های مجهز در بحث تولید نهال وجود دارد و هم اینکه همکاران این اداره کل به اصول فنی و تکنیک های تولید نهال استاندارد دست پیدا کرده اند.

ایشان افزود: در بحث کاشت هم با همکاری و مشارکت مردم و همت مسئولین در استان و در ستاد و مرکز سازمان جنگل ها، در استان ایلام چیزی بالغ بر 60 هزار هکتار تا کنون جنگل کاری شده است.

ایشان گفت در سال 97 با اعتباری بالغ بر 21 میلیارد تومان حدود 7 هزار هکتار در استان ایلام نهالکاری خواهد شد که 47 درصد نهال کاری های کل کشور می باشد (در کشور حدود 15 هزار هکتار نهال کاری اجرا می شود) و این امر باعث شده است که استان ایلام سال ها رتبه برتر را در میان استان های کشور از آن خود کند و تقریباً می توان گفت رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها