' />  " />  " /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - عملیات بیولوژیک در آبخیزداری
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 13127
بازدید کل : 326186
آخرین بروزرسانی:
2 ارديبهشت 1398 ساعت 12:44
بازدید : 174 23 آبان 1397 ساعت 11:29 شماره :53759

عملیات بیولوژیک در آبخیزداری

 

اساس عملیات بیولوژیک استفاده از موجودات زنده(گیاهان وجانوران )است. مقصود از گیاهان در اینجا ریزترین آنها مثل گلسنگ تا بزرگ ترین آنها چون درختچه ها و  درختان عظیم الجثه است. با این تعریف گیاهان با ریشه، ساقه، برگ وحتی بقایای خود بر تثبیت و افزایش بهره وری از خاک می افزایند.

جانوران نیز به طرق مختلف از جمله کنترل آفات وبیماری ها، افزایش باروری گیاهان و کمک به تولید و پراکنش بذر درعرصه های طبیعی، گسترش کمی و کیفی گیاهان را افزایش داده و در نهایت تثبیت و پایداری خاک ها را به ارمغان خواهند آورد.

با این تعریف عملیات بیوژیک طیف وسیعی از عملیات اجرایی نظیر بذر پاشی، بذر کاری، کپه کاری و حتی نهال کاری و.... را شامل می شود که در عرصه های طبیعی به اجرا در می آید. این عملیات چون با موجود زنده سروکار دارد نیاز به مراقبت خاص خود برای  تثبیت دارد که از آن جمله می توان به حفاظت و قرق حین و بعد از اجرای عملیات اشاره کرد .

در سال جاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، عملیات بیولوژیک زیر در حوزه های آبخیز  مطالعه شده سطح شهرستان سیروان، در حال اجرا بوده و یا به اتمام رسیده است.

- بذر پاشی: با گونه های مرتعی  شبدر قرمز، بروموس در سطح 340 هکتار

- بذر کاری: با گونه های مرتعی توت روباه، یونجه و ماشک در سطح 80 هکتار

- کپه کاری: با گونه های مرتعی و درختچه ای یونجه، ماشک و بادام تلخ در سطح 115 هکتار

جنگل‌کاری: با گونه های بومی و جنگلی بنه، بلوط ایرانی، ارغوان، داغداغان، بادام، گلابی وحشی، زالزالک و... در سطح 550 هکتار

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها