پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نظام نوین ترویج منابع طبیعی در کشور اجرا می شود
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 13139
بازدید کل : 304864
آخرین بروزرسانی:
27 بهمن 1397 10:27
بازدید : 589 11 ارديبهشت 1397 8:26 شماره :48603

نظام نوین ترویج منابع طبیعی در کشور اجرا می شود

 

مدیرکل دفتر آموزش ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طرح نظام نوین ترویج امسال برای اولین بار مبنی بر موضوعات ترویجی منابع طبیعی برای جوامع محلی و مجریان در سطح کشور اجرا می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام و به نقل از خبرنگار خبرگزاری ایرنا، وحید جعفریان عصر دوشنبه در حاشیه بازدید معاونان فنی ادارات کل منابع طبیعی سراسر کشور از طرح های نهالکاری و جنگل کاری استان ایلام اظهار کرد: اجرای این طرح یک انقلاب عظیم در زمینه مشارکت و آموزش مجریان، جوامع محلی و بهره برداران در خصوص احیا، توسعه و حفاظت عرصه های ملی و نهال کاری محسوب می شود.

وی افزود: در این طرح 10 هزار کارشناس ترویج برنامه های آموزشی و احیایی را با استفاده از لایه های اطلاعاتی و مطالعاتی در خصوص منابع طبیعی و احیا و توسعه اراضی ملی برای گروه هدف اجرایی می کنند.
ایشان یادآور شد: هدف از اجرای طرح نظام جامع ترویج و پروژه هایی از این قبیل توجه به جوامع محلی و بهره بردارانی است که از عرصه های ملی و فراورده های جنگلی و مرتعی ارتزاق می کنند تا در قالب این طرح ها علاوه بر سودآوری اقتصادی از عرصه ها صیانت از اراضی ملی نیز است.

وی اجرای موفق طرح های ترویجی و آموزشی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری را منوط به مشارکت مردم و جوامع محلی در اجرای پروژه های منابع طبیعی و برخورد جدی با متخلفان، سودجویان و زمین خواران را از اولویت های اصلی این سازمان برشمرد.

وی گفت: مدیریت پایدار سرزمین و عرصه های ملی با نگاه توسعه ای و صیانت از عرصه ها بدون مشارکت و حضور جوامع محلی امکان پذیر نیست و در اجرای طرح های ساز و کارهای منطبق با معیشت و زندگی جوامع محلی و گروه های هدف در نظر گرفته شده است.

وی با تحسین از اقدام های توسعه جنگل و نهال کاری در استان ایلام با استفاده از تکنیک های نوین و شیوه های مؤثر ابداعی هدف در خصوص حضور معاونان فنی ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در ایلام تأکید کرد: با توجه به موفقیت استان ایلام در زمینه توسعه جنگل حضور معاونان فنی کشور در ایلام با هدف دانش افزایی و به اشتراک گذاری تکنیک های انجام گرفته در استان ایلام و تعمیم آن به دیگر نقاط کشور است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام نیز گفت: در طرح های اجرا شده استان ایلام مشارکت جوامع محلی و بهره برداران لحاظ شده و بیشتر پروژه های احیایی و توسعه ای جنگل کاری با کمترین هزینه و اعتبار و در قالب قراردادهای سامان عرفی با جوامع محلی و بهره برداران انجام گرفته است.

دکتر احمدی توضیح داد: بهره برداران و جوامع محلی در ازای استفاده از فرآورده های جنگلی و بهره برداری از زیراشکوب نهال کاری ها ( همچون کشت گیاهان دارویی یا استفاده از میوه درختان کاشت شده) از عرصه های ملی نهال کاری شده نیز حفاظت و مراقبت می کنند.

وی افزود: نهال های کاشت شده تولید نهالستان های داخل استان ایلام است که سازگار با توپوگرافی هر منطقه جغرافیایی، مقاوم به تنش هایی چون گرما، کم آبی، آفات و امراض و با نیاز آبی اندک ... هستند.

ایشان یادآور شد: از سال 93 تاکنون با توجه به خشکیدگی درختان جنگلی استان ایلام به علت خشکسالی و آفات 13 پروژه مطالعاتی و تحقیقاتی در خصوص خشکیدگی درختان بلوط اجرا شد و 54 عامل این معضل بررسی و تحلیل شد و برای کنترل و کاهش مشکل درختان جنگلی استان 35 شیوه جدید نهال کاری متناسب با جغرافیای هر منطقه استان ایلام اجرا شد.

وی با بیان اینکه خشکسالی و آفات بر روی گونه های بلوط بیشترین تأثیر و آسیب را داشت، گفت: در این شیوه های نوین علاوه بر کاشت انواع واریته های بلوط در عرصه های آسیب دیده 50 درصد از این اراضی به کاشت نهال از دیگر گونه های مقاوم به کم آبی و آفات بر حسب شرایط اقلیمی مناطق اختصاص یافته است تا عرصه ها به یک جنگل تلفیقی از گونه های مختلف درختی تبدیل شود‌.

در این بازدید معاونان فنی ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از طرح های جنگل کاری و نهالستان های شهرستان های ایوان و مهران بازید کردند و از نزدیک با تکنیک های نوین نهال کاری آشنا شدند.
استان ایلام دارای 360 هزار هکتار اراضی جنگلی است که توسعه این اراضی به یک میلیون هکتار از برنامه های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان می باشد و در این راستا در طول پنج سال گذشته تاکنون 60 هزار هکتار جنگل دست کاشت در استان ایلام انجام گرفته است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها