پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 35 درصد اراضی ایلام درحال تبدیل به کانون های گرد و غبار هستند.
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 4079
بازدید کل : 284610
آخرین بروزرسانی:
21 آذر 1397 10:4
بازدید : 187 19 اسفند 1396 12:56 شماره :47537

35 درصد اراضی ایلام درحال تبدیل به کانون های گرد و غبار هستند.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام با ذکر اینکه عامل انسانی منشا طیف گسترده ای از تخریب در طبیعت است گفت: 35 درصد اراضی ایلام- به عنوان استانی با مشخصه های طبیعی بی نظیر - درحال تبدیل به کانون های گرد و غبار شده اند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام و به نقل از خبرگزاری خبرنگار ایرنا، دکتر احمدی در همایش گرامی داشت آغاز هفته منابع  طبیعی و درختکاری در دانشگاه ایلام  با بیان اینکه طبیعت در حالت عادی  توان احیای آسیب دیدگی خود را دارد، افزود: اما انجام فعالیت های بشری  دستخوش تغییرات مخربی شده که بهبود شرایط طبیعت نیازمند ارائه راهکارهایی  عملی و علمی برای کاهش آسیب های وارد شده به طبیعت است.
وی یاد اوری  کرد: تغییرات اقلیمی تاثیرات منفی چون کاهش نزولات جوی، تغییر در تعادل  رژیم بارش ها، گرد و غبار، خشکیدگی و آفت زدگی درختان و جنگل ها، نابودی  اکوسیستم گیاهی و جانوری، ... را به دنبال داشته است.
وی  با اعلام  اینکه بافت درختی و جنگلی استان ایلام در جهان بی نظیر است، یادآور شد: اما  جنگل های استان در سال های اخیر در گیر بلایایی چون آفت زدگی، خشکیدگی،  ریزگردها و کاهش نزولات جوی است و هم اکنون 35 درصد اراضی استان استعداد  تبدیل به کانون های گرد و غبار داخلی را دارد.
وی با اشاره به اینکه  استان ایلام به علت هم مرزی با کشور عراق همواره در معرض توده های گرد و  غبار از سمت سه استان دیاله، واسط و الانبار است، افزود: با تلاش استاندار و  مسئولان استان تفاهم نامه ای با مسئولان این استان ها واقع در کشور عراق  به منظور اجرای طرح های مهار ریزگردها امضا شدهاست.
وی یادآور شد: در  این راستا تاکنون یک هزار و 600 هکتار از حاشیه جاده مهران به سمت استان  واسط به سمت 82 کیلومتر نهال کاری می شود که در مرحله نخست در 30 کیلومتر  آن نهال کاشت شده است.
احمدی با بیان اینکه استان ایلام در سال جاری  رتبه نخست کشوری در زمینه تولید نهال را به خود اختصاص داد، گفت: در سال  جاری پنج هزار هکتار از ارضی استان به شیوه های نوین نهال کاری شده که در  این شیوه نهال ها نیازی به آبیاری دستی نداشته و فقط با آب باران و‌نزولات  جوی آبیاری می شود و هچنین 80 کیلومتر کمربند سبز حفاظتی در حد فاصل اراضی  ملی و مستثنیات انجام گرفته است.
وی خلع ید تصرف 109 هکتار از اراضی از  متخلفان، توزیع رایگان 200 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در بین روستاییان حاشیه  جنگل ها به منظور جلوگیری از قطع درختان توسط روستاییان از جمله اقدام های  این اداره کل در سال جاری بوده است.
با حضور مسئولان استان در محوطه دانشگاه چند اصله نهال غرس شد.
یک میلیون و 700 هزار هکتار از  گستره 2 میلیون هکتاری استان ایلام را منابع طبیعی تشکیل داده است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها