پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - خروج تنه خشکیده درختان بلوط از جنگل‌های ایلام
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 7158
بازدید کل : 269406
آخرین بروزرسانی:
22 مهر 1397 12:30
بازدید : 695 24 مرداد 1395 10:2 شماره :44602

خروج تنه خشکیده درختان بلوط از جنگل‌های ایلام
تنه‌های خشک درختان بلوط از جنگل‌های ایلام خارج می‌شود. معاون فنی اداره کل منابع طبیعی ایلام گفت: عملیات خروج تنه خشکیده درختان بلوط به منظور پیشگیری از آتش سوزی و نیز کنترل و مبارزه با امراض و آفات درختان با نظارت کارشناسان فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در حال انجام است.
به گزارش روابط عمومي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان ايلام حجت الله فتحی در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: بنا به بخشنامه ارسال شده از سوی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اداره کل منابع طبیعی استان ایلام از اواخر خردادماه سال جاری اقدام به خروج تنه خشکیده درختان کرده است و این روند همچنان با نظارت کارشناسان معاونت فنی این اداره کل همچنان ادامه دارد.
وی درباره اهداف این طرح توضیح داد: پیشگیری از وقوع آتش سوزی و جلوگیری از سرایت آتش به مناطق مختلف جنگلی به سبب درختان خشکیده یکی از اهداف این عملیات است و همچنین کنترل، مبارزه و مقابله با امراض، آفات و بیماری‌های درختان با خروج و تبدیل تنه درختان خشکیده به ذغال از دیگر سیاست‌های طرح است.
فتحی اظهار کرد: خروج تنه‌های خشک و عامل انتشار بیماری‌های درختی تا حدود زیادی موجب پاکسازی و حفظ بهداشت محیط جنگل از امراض و آفات می‌شود و عوامل شیوع و انتشار آفات درختی از بین می‌رود و نیز در صورت بروز آتش سوزی به علت نبود تنه‌های خشک و مستعد حریق، آتش در سریع‌ترین زمان مهار می‌شود.
وی تأکید کرد: فرایند قطع، خروج و تبدیل به ذغال این تنه‌ها با نظارت کامل و دقیق کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و توسط بهره برداران و مجریان بومی مناطق نزدیک به جنگل‌ها صورت می‌گیرد و این عملیات در مناطق حساس و بحرانی نسبت به وقوع آتش یا آفات و امراض جنگلی شهرستان‌های ایلام، ایوان، مهران، ملکشاهی، بدره و سرابله در حال انجام است.
فتحی افزود: برای جلوگیری از سواستفاده و قاچاق چوب از مناطق جنگلی مجریان بهره برداری از سوی اداره کل منابع طبیعی شناسایی شده اند و با مجوز و نظارت این اداره کل قطع، خروج و ذغال گیری تنه‌ها را انجام می‌دهند و در صورت مشاهده هرگونه خروج بدون مجوز و نظارت چوب از جنگل با متخلفان و حاملان این فرآورده‌های جنگلی برخورد می‌شود.
وی ادامه داد: با نظارت کارشناسان اداره کل منابع طبیعی محل و تعداد درختان خشیکده ای که باید قطع و از جنگل خارج شوند با رعایت موارد فنی و بهداشتی به منظور جلوگیری از سرایت آفات و امراض به دیگر درختان توسط مجریان آموزش دیده طرح قطع و از مناطق جنگلی خارج می‌شود و در محلی مطمئن، نزدیک و خارج از محدوده جنگل تبدیل به زغال و برای مصارف مختلف در اختیار بهره برداران قرار می‌گیرد.
این مسئول تأکید کرد: به همه مجریان طرح یادآوری شده است که به ازای هر تنه قطع شده با نظارت کارشناسان اداره کل منابع طبیعی بین سه الی پنج نهال در نقاطی که این کارشناسان مشخص می‌کنند توسط مجریان کاشته و آبیاری و نگهداری شود تا چرخه احیای جنگل با خروج تنه درختان بیمار و خشکیده و جایگزینی این تنه‌ها با نهال‌های سالم و مقاوم دچار اختلال نشود.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی ایلام افزود: عملیات پیشگیری از آتش تا پایان فصل گرما و اتمام آتش سوزی‌ها ادامه دارد ولی طرح‌های مبارزه و کنترل عوامل بیماری زای درختان در قالب طرح‌های پرورشی و به سازی جنگل در طول سال به طور مستمر ادامه دارد.
وی با اشاره به مطالب درج شده از سوی برخی رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی گفت: این پایگاه‌های اطلاع رسان بدون آگاهی داشتن از اصل موضوع اقدام به درج مطالبی می‌کنند که جز تشویش اذهان عمومی و دوستداران طبیعت حاصلی را در بر ندارد و مردم تنها به مطالب منتشرشده از سوی منابع رسمی و رسانه‌های معتبر اکتفا و اعتماد کنند.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها