پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کاهش محسوس آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های ایلام / چالش‌های فراروی گسترده‌ترین رویشگاه جنگلی ایران
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 7509
بازدید کل : 269444
آخرین بروزرسانی:
22 مهر 1397 12:30
بازدید : 732 20 مرداد 1395 13:3 شماره :44531

کاهش محسوس آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های ایلام / چالش‌های فراروی گسترده‌ترین رویشگاه جنگلی ایران

به گزارش روابط عمومي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان ايلام و به نقل از خبرنگار خبرگزاري ايسنا دکتر«رضا احمدی»، اظهار کرد: تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین، کمبود آب شیرین، بیابان‌زایی و تخریب سرزمین، افزایش روزافزون تقاضا برای انرژی، نیاز روزافزون مواد غذایی، کاهش منابع جنگلی و ذخایر ژنتیکی، تخریب کمی و کیفی آب، هوا و خاک از چالش‌های جدی منابع طبیعی و اکولوژی زیستی است.  

وی حفظ منابع پایه آب‌وخاک، امنیت زیستی اکولوژیک، تعادل اکوسیستم‌ها، تولید اکسیژن و ترسیب کربن، تلطیف هوا و کاهش آلودگی‌ها، تولید کالا مانند چوب، علوفه، گیاهان دارویی و صنعتی، ایجاد مناظر زیبا و جذاب و توسعه اکو توریسم، حفظ ذخایر ژنتیک گیاهی و جانوری، جلوگیری از سیل، رانش، فرسایش خاک و بیابانی شدن عرصه‌ها، تعدیل خشک‌سالی‌ها، بستر حیات و توسعه پایدار و پشتوانه فعالیت‌های کشاورزی، صنعت و خدمات را از کارکردهای منابع طبیعی عنوان کرد.

ايشان با تأکید بر اینکه به گواهی تاریخ، زاگرس بستر تمدن‌های بزرگ تاریخی بوده است، تصریح کرد: زاگرس بیش از 27 درصد جمعیت کشور را در خود جای‌داده و بیش از 40 درصد نزولات آسمانی و منابع آبی کشور مربوط به این منطقه است.

مدیرکل منابع طبیعی ایلام ادامه داد: زاگرس از منابع الهی سرشار نفتی، معدنی و طبیعی برخوردار است و معادل 42 درصد جنگل‌های کشور در زاگرس واقع شده و حدود 30 درصد جمعیت دامی و 80 درصد عشایر کشور در زاگرس فعالیت دارند.

وی بابیان اینکه جنگل‌های زاگرس گسترده‌ترین رویشگاه جنگلی کشور است، افزود: بیش از چهار هزار گونه گیاهی شامل183 گونه درختی و درختچه‌ای، صدها گونه صنعتی و دارویی در این رویشگاه شناسایی‌شده و مهم‌ترین گونه‌های درختی آن شامل انواع بلوط، بنه، زبان‌گنجشک، کیکم و زالزالک و حدود 10 درصد از این جنگل‌ها دانه‌زاد و بقیه شاخه زاد و یا ترکیبی از هر دو هستند و در مجموع جنگل‌های زاگرس از 5500 سال قبل به اوج تکامل خود رسیده‌اند.

ايشان گفت: بیش از 10 عامل نابودکننده جنگل‌ها شناسایی‌شده که در میان آن‌ها آتش‌سوزی به جهت ویژگی‌های آن ازجمله سرعت توسعه و امکان وقوع تغییرات آنی در مسیر پیشروی و بروز خسارات غیرمنتظره يكي از خطرناک‌ترین و مخرب‌ترین آنها است که این وضعیت با توجه به شرایطی که ایلام به لحاظ ویژگی کوهستانی بودن و شرایط خاص توپوگرافی و صعب‌العبور بودن عمده مناطق جنگلی دارد محسوس‌تر است.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر وجود خشک‌سالی‌های سنوات قبل و ریزگردها، زمینه‌ساز هجوم آفات و امراض و خشک شدن تدریجی درختان شده به‌گونه‌ای که با کوچک‌ترین جرقه، آتش‌سوزی ایجادشده و به‌سرعت گسترش پیدا خواهد کرد.

وي با اشاره به اینکه وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های استان نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است، افزود: در سال گذشته 50 فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های طبیعی ، 1 مورد در جنگل دست کاشت و 6 بار آتش‌سوزی در مراتع به وقوع پیوست و امسال این آتش‌سوزی‌ها به ترتیب در مناطق مذکور به 5، صفر و 1 فقره رسیده است.

مدیرکل منابع طبیعی ایلام تصریح کرد: سال گذشته بیش از 1 هزار و 142 هکتار از جنگل‌های طبیعی، 42 هکتار جنگل‌ها در دست کاشت و 17 هکتار مرتع در آتش سوخت که این آمار امسال به ترتیب 25، 0 و 1 هکتار بوده است.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها