پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نهالستان دائمی چغاسبز در سال ظرفيت تولید 200 هزار اصله نهال را دارد
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 7837
بازدید کل : 269454
آخرین بروزرسانی:
22 مهر 1397 12:30
بازدید : 685 20 مرداد 1395 12:43 شماره :44529

نهالستان دائمی چغاسبز در سال ظرفيت تولید 200 هزار اصله نهال را دارد

اهمیت ایجاد جنگل‎های انسان ساخت با اهداف متعدد مانند حفاظت خاک، جلوگیری از فرسایش بادی و آبی، تولید چوب، فضاسازی و غیره بیش از پیش افزایش یافته است. برای جنگلکاری و توسعۀ جنگل‎های انسان ساخت، تولید نهال با کیفیت مناسب و نیز بهره‎گیری از روش‎هایی که کمترین هزینه تولید نهال را دربر داشته باشند، ضرورت دارد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان ايلام برای رسیدن به هدف‎های پیش بینی شده در تولید و کاشت نهال، کیفیت بذر و کاشت آن از جمله مهمترین عوامل بوده و با توجه به بالا بودن هزینه‎های جنگلکاری، انتخاب بذر مناسب و شرایط کاشت و مراقبت نهال در نهالستان از اهمیت زیادی برخوردار است، لذا لزوم ایجاد نهالستان‎هایی با تولید نهال سالم و با قدرت زتده‎مانی بیشتر احساس می‎شود.

نهالستان دائمی چغاسبز در سال با مساحتی حدودا 3000 مترمربع که سالانه توانایی تولید 200  هزار اصله نهال را دارد. در این نهالستان گونههایی شامل بلوط ایرانی، بنه، ارغوان، گلابی وحشی ، زالزالک، داغداغان، سنجد، مرزه کوهی (آویشن) و بادام بی برگ تولید میشود.

 

درصد نهال‎های موجود در نهالستان

 

گونه

درصد

بلوط ایرانی

45 %

بنه

18 %

ارغوان

15 %

داغداغان

12 %

بادام بی برگ

8 %

سایر گونه‎ها

2 %

 

از بین بردن علفهاي هرز يك عمل بسيار مهم براي بقا، استقرار و رشد نهالها است زيرا اين گياهان كه خارج از برنامه بذركاري به وجود مي‎آيند با گياه مورد نظر كاشته شده، براي دستيابي به رطوبت خاك، مواد غذايي، نور و فضا رقابت كرده و ميتوا نند به طور كامل برنامههاي توليد نهال را تخريب كرده يا حداقل كيفيت و كميت نهالهاي توليدي را كاهش دهند.  تیمار وجین از زمانی که برداشت کامل علف هرز آسیبی به نهال وارد نشود به صورت دورهای در نهالستان چغاسبز آغاز شده است.

 
 
 
 
 
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها