پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - محفل انس با قرآن به مناسبت دهه كرامت در محل اداره منابع طبيعي شهرستان ايلام برگزار گرديد.
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 7162
بازدید کل : 269408
آخرین بروزرسانی:
22 مهر 1397 12:30
بازدید : 308 17 مرداد 1395 10:52 شماره :44450

محفل انس با قرآن به مناسبت دهه كرامت در محل اداره منابع طبيعي شهرستان ايلام برگزار گرديد.

محفل انس با قرآن به مناسبت فرا رسيدن دهه كرامت و ميلاد با سعادت حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) در محل نمازخانه اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان ايلام برگزار گرديد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان ايلام حاج آقا هواسي مسئول حوزه نمايندگي ولي فقيه در اداره كل در اين خصوص گفت: دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌العقده است كه آغازش با ولادت حضرت معصومه(س) و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا(ع) می‌باشد. این دهه یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است.

وی، کرامت و بخشندگی را از فضایل ائمه معصومین (ع) خواند و امام رضا (ع) و خواهر ایشان حضرت فاطمه معصومه (س) را نیز از کریمان خاندان عصمت و طهارت دانست.

ايشان در ادامه  درباره منزلت و جایگاه کرامت در فرهنگ دینی و قرآنی گفت: کرامت را به معنای بزرگی و بزرگواری و بخشندگی معنا کردهاند. خداوند در آیات قرآن دو نوع کرامت ذاتی و اکتسابی معرفی کرده است.

وی با درباره اشاره خداوند در آیات قرآن نسبت به کرامت ذاتی تصریح کرد:  خداوند درباره کرامت ذاتی میفرماید (وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی آدَم) ما بنیآدم را گرامی داشتیم. در واقع میتوان گفت کرامت ذاتی انسان او را از سایر موجودات جدا میکند. عقل، فهم و قدرت تحلیل خصوصیاتی هست که خداوند تنها به انسان داده است. همچنین در آیه دیگر میفرماید (وَنَفْسِ وَ ما سَوّاها، فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواها)؛ و قسم به جان آدمی و آن کس که آن را نظام و صورت بخشیده و به حد کمال سپس فجور و تقوا (شر و خیر) را به او الهام کرده است. این امتیاز مخصوص انسان است که دارای نفس الهامبخش است. این مسأله نقطه کرامت ذاتی انسان بر سایر موجودات عالم است.

وي با اشاره به اینکه به فعلیت رسیدن نفس الهامبخش در گروی کرامت اکتسابی است، گفت: کرامت اکتسابی را باید کسب کرد که راهش استفاده از کتاب کامل و انسان کامل است. کرامت اکتسابی انسان در گروی دستیابی به قرآن کریم، رسول کریم و انسانهای برجسته با کرامت و تأسی به آنان است

 
 
 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها